Питання і відповіді

Відповідає психотерапевтка «ЇЇ підтримки» Марина Банделюк

Є кілька основних принципів, яких за етичним кодексом варто дотримуватись усім психотерапевтам незалежно від підходу, у якому вони працюють.

Конфіденційність означає, що терапевт не передає деталі інформації про те, що відбувається на сесіях, стороннім людям. Проте це правило має два винятки. Перший, коли терапевт дізнається про конкретні плани, які можуть загрожувати життю й здоров’ю будь-кого. У цьому разіу терапевт має право порушити конфіденційність і звернутися до відповідних правоохоронних органів.

Терапевт не порушує кордонів. Взаємодія в межах психотерапії чітко визначена, і все, що виходить за її межі: романтичні й дружні стосунки, зустрічі на каву, обмін подарунками з клієнтом і тому подібне – не є нормою.

Крім того, терапевт не повинен давати поради й натякати, як було би правильно вчинити в конкретному випадку. Коли терапевт дає пораду клієнту, він цим самим бере відповідальність за результати терапії на себе. Це суперечить основним принципам, оскільки клієнт у процесі терапії вчиться діяти незалежно від інших й ухвалювати рішення самостійно.

Відповідає психотерапевтка «ЇЇ підтримки» Світлана Ковальська

Наважитися звернутися по психологічну допомогу можуть допомогти:

Визнання потреби в допомозі

Почніть із чесного самоаналізу. Визначте, чи знаєте ви, як без кваліфікованої допомоги поліпшити свій психоемоційний стан, розуміти й відстежувати причини, які на нього впливають. Це може бути складно, але визнання власних емоцій і проблем є важливим для формування мотивації до змін.

Планування запиту

Оберіть спеціаліста, напишіть список запитань, які б ви хотіли обговорити. Необовʼязково одразу зобовʼязуватися на тривалу терапію – навіть одна зустріч може бути великим кроком уперед.

Неосудність психологом ваших думок і переживань

Психолог під час сесій створює безпечне середовище, у якому клієнт може бути повністю відвертим без страху бути засудженим. Розуміння цього аспекту психологічних консультацій може зменшити відчуття сорому, оскільки ви знаєте, що всі ваші думки та почуття в процесі терапії є прийнятними.

Встановлення реалістичних очікувань

Не чекайте на миттєві результати. Психолог може допомогти виявити проблему й опанувати навички, з якими вам буде легше долати життєві виклики та власні проблеми. Проте цей процес вимагає часу й зусиль.

Відповідає психотерапевтка «ЇЇ підтримки» Наталія Кулинич

Є основні моменти, які допоможуть визначити рівень компетентності терапевта ще до початку роботи:

Ви можете запитати, яка в нього профільна освіта, які компетенції, додаткове навчання. Також потрібно запитати, які методи психотерапії він використовує у своїй практиці. Перевірити, чи є ці методи безпечними, офіційними й доказовими. Якщо метод тільки досліджується, спеціаліст повинен про це попередити.

Дізнатися, чи має спеціаліст інтервізії чи супервізії, особисту терапію для підвищення рівня кваліфікації.

Запитати, чи не використовує він без згоди клієнта його історії для публікації в робочих соцмережах.

Звертати увагу, чи не суперечить наратив текстів у робочих соцмережах спеціаліста вашому світогляду, інакше вам буде складно йому довіритися.

Важливим чинником для початку роботи є те, як спеціаліст реагує на всі ваші запитання перед початком роботи. Якщо його дратують запитання або він ухиляється від прямої відповіді щодо його компетентності, імовірно, варто розглянути інші варіанти.